مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
.:: معاونت پژوهش حوزه علمیه نبی اکرم (ص) ::.
معاونت پژوهش حوزه علمیه نبی اکرم (ص) جناب آقای محمد معراجی طلبه پایه چهار این حوزه میباشد.
از آغاز فعالیت مـعـاونـت پـژوهـش حوزه علمیه نبی اکرم(ص) ظـل الـتافات حضرت آیت‌الله شیخ ضیاء‌الدین نجفی (دامت برکاته) فعالیت پژوهشی بسیاری به شهادت همه مدیران استان و حوزه که البته نظر لطف ایشان است صورت پذیرفت اهم این فعالیتها عبارتند از:
1- فراهم آوردن مقدمات مادی و معنوی تشکیل معاونت و افتتاح معاونت پژوهش: از آن جایی که این معاونت، معاونت جوانی در حوزه علمیه نبی اکرم(ص) و حتی در نظام حوزه می باشد فراهم آوردن حد‌اقل‌هایی برای شروع فعالیت معاونت لازم بود فلذا به أمور ذیل مبادرت ورزیده شد:
الف) افتتاح رسمی معاونت پژوهش که البته با حضور تولیت محترم توفیق آن صد چندان نمود.
ب) اسقرار مکانی معاونت در اتاق پژوهش و تجهیز کردن دفتر پژوهش (کامپیوتر، پرینتر و...)
ج) تشکیل و تکمیل تیم اجرایی (متشکل از اساتید راهنما - همانند حضرات آقایان بنی هاشمی، نظری، یداللّهی و پیام - و طلّاب مستعد پژوهشگر) و اتاق فکر معاونت پژوهش - جمعی از افراد با تجربه و پژوهشگر - که برنامهها و سیاستهای کلی معاونت پژوهش حوزه را تدوین و تبیین مینمایند.
2- جشنواره علامه حلی معاونت پژوهش استان تهران: یکی از پر اهمیتترین مواردی که معاونت پژوهش استان مؤکداً آنرا از همه مدارس و معاونتهای پژوهش آن انتظار دارد و فعالیت مناسب مدارس نقش بسزایی در رتبه علمی و اعتبار آن مدرسه علمیه در میان مدارس تهران خواهد داشت شرکت فعال در جشنواره علامه حلی میباشد. حضور مدرسه علمیه ما با 20 عنوان مقاله در جشنواره تحسین معاونت پژوهش استان را برانگیخت و این موفقیت وظیفه این معاونت به شکرانه اعتماد تولیت محترم به این شاگردان بوده است. و همچنین از تمام کسانی که در این جشنواره شرکت کردند و مقاله دادهاند در حضور حضرت آیت‌الله نجفی و نماینده محترم شهر تهران جناب حجت الاسلام حسینیان تقدیر و تشکر به عمل آمد.
3- تجهیز و افتتاح کتابخانه حوزه علمیه نبی اکرم: این کتابخانهی مجهز که بی‌استفاده ماندن آن واقعاً خلأ بزرگی را لااقل در بحث پژوهش در حوزه ایجاد نموده بود با توجهات مستقیم تولیت معظم تجهیز و افتتاح شد و این معاونت وظیفه نظارتی و اجرایی خود را به نحو احسن به انجام رسانید.
4- برگزاری المپیادهای علمی پژوهشی: در این المپیادها به طرح سؤالاتی که پاسخ به آن بنیه علمی طلاب را تقویت مینماید و جو علمی را بر حوزه حاکم میکند و طلاب برای پاسخگویی آن ناگزیرند که به تعمیق مباحث درسی و پژوهشی در منابع اصیل حوزوی بپردازند اقدام شده است، فلذا این معاونت وظیفه خود را پیرامون مباحث علمی و درسی حوزه انجام داده.
5- نشریه علمی و پژوهشی حوزه علمیه نبی‌اکرم(ص): یکی از معیار های معاونت پژوهش استان برای رتبهبندی مدارس که آن را در زمره مدارس ممتاز قرار میدهد طبع نشریه علمی پژوهشی است. برای رسیدن به این مهم به مباحث زیر مبادرت ورزیدیم:
الف) تشکیل هیئت تحریریه نشریه و اتاق فکر نشریه برای تبیین برنامهها و سیاستهای کلی نشریه.
ب) تدوین برنامه و نقشه راه علمی نشریه که طی جلسات حضوری به این مهم دست پیدا کردیم.
ج) فراخوان عمومی تدوین مقالات برای چاپ در نشریه برای طلاب مدرسه؛ که کاملاً شرایط و مقتضیات یک فراخوان اصولی برای یک نشریه رسمی را بر خوردار است و شامل پیشنهادات اولیه و توضیح کلی در مورد چند موضوع مهم و مبتلا به میباشد و بدین وسیله مسأله تدوین مقالههای پژوهش فتح باب گردیده است.
د) تدوین مقالات از سوی طلاب به کمک اساتید راهنما و تأیید نهایی آن از سوی معاونت پژوهش و تدوین ساختاری نشریه.
هـ) تایپ و طراحی و چاپ نشریه.
دو مرحله اخیر به زودی به ثمر خواهد نشست و شماره اول نشریه طبع خواهد شد. امید است که موجبات رضایت الهی را فراهم آورد.
6- جذب بودجه مستقیم پژوهش از مرکز مدیریت استان: که کاشف است رضایت و تأیید برنامهها و فعالیتهای این معاونت میباشد.
معاونت پژوهش استان با اطلاع از برنامه و فعالیتهای معاونت پژوهش تحت مدیریت آقای محمّد معراجی، اقدام به تعیین و پرداخت بودجه اختصاصی پژوهش نمودند و اهمیت این موضوع این است که رتبه‌ علمی مدرسه در نظر مدیران مرکز مدیریت استان ارتقاء یافته و این مطلب در بالا رفتن بودجه پژوهش خود را نشان میدهد.
7- برگزاری کلاسهای پژوهشی:
الف) برگزاری کلاس فشرده روش تحقیق قبل از جشنواره علامه حلی‌.
ب) کلاس روش تحقیق با حضور استاد بازدار.
ج) برگزاری کلاس مهدویت با حضور استاد باقرزاده.
در پایان تمام این موفقیتها را مرهون لطف بسیار تولیت معظم و مدیریت پدرانه حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای بنی هاشمی(دامت برکاته) میدانیم و هر آنچه کردیم وظیفه ما شاگردان بوده که میبایستی به شکرانه اعتماد تولیت معظّم انجام میدادیم. امیدواریم ایشان رضایت کامل را از معاونت پژوهش داشته باشند و با رسیدن به این مهم رضایت ولی‌عصر(عچ) و خداوند متعال حاصل شود ان‌شاء‌الله‌ تعالی.
گفتا به ره عـشـق سـفر بایـد کـرد *** یا شوق سفر برون ز سر باید کرد
ره پر زحرامی است حذر باید کـرد *** یـا در ره عـشق ترک سرباید کرد
شعر از حضرت آیت الله نجفی (دامت برکاته)
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 77488900 نمابر: 77486007