مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
.:: معاونت آموزش حوزه علمیه نبی اکرم(ص) ::.
نام: سید جلال نام خانوادگی: بنی هاشمی لنگرودی نام پدر: سید حسین تاریخ تولد: 1336,11,29 متولد لنگرود
همانطور که در فصل اول یادآوری شد عمده فعالیت این مدرسه به آموزش تعلق دارد و طبق مصوبات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم هر پایه ای بطور متوسط 4 کلاس درس تشکیل داده، که عبارتند از: در پایه اول صرف و نحو، احکام و آموزش فقه، منطق، گر چه دروسی مانند تجوید و روانخوانی و عقاید جزء دروسی که برگزار گردیده است.
طلّاب مبتدی که در آزمون سراسری شرکت کردند و قبول شدند بعضاً در این مدرسه ثبت نام گردیده و در سه ماهه اول امتحان کتبی می شوند و بعد از قبولی در دروس، نمرات آن ها به قم ارسال و پس از تایید به طور رسمی شماره کد رسمی داده می شود از طرف حوزه قم.
در سال های اخیر سیاست حوزه قم بر این شد که امتحانات کلیه طلّاب در دو نیمسال برگزار گردد. لذا نیمسال اول در یک محدوده ای و در نیمسال دوم الباقی امتحان به صورت کتبی گرفته می شود و چنانچه در بعضی از دروس نمره قبولی کسب نکنند در شهریور ماه همان سال مجدداً شرکت نموده و این کار در سال جاری انجام گرفت.
و در مورد پایه های بالاتر طبق سیاست خود حوزه علمیه قم دروس به شکل دو نیمسالی بوده که دروس نحو 2 و 3 و منطق 2 و3 و عقاید برگزار گردیده برای پایه دوم و دروس نحو 4 و5 و بلاغت و عقاید برای پایه سوم و نیز دروس فقه و اصول و عقاید برای پایه چهارم و ایضاً فقه و اصول و عقاید در پایه پنجم و شم برگزار گردیده است. به طور متوسط در هر روز 23 کلاس که اکثراً صبح ها و بعضاً بعد از ظهرها بوده تشکیل گردید. توضیحاً کتاب حاشیه عبدالله در منطق و زبان انگلیسی در مدرسه تشکیل شده است.
مسأله حضور و غیاب
متصدیان مدرسه بر این هستند که حتی الامکان طلّاب در همه ی روزهای درسی حضور فعّال داشته، و هر کلاسی معلوم باشد که چند نفر باید در سر کلاس درس حاضر باشند، لذا فرم حضور و غیاب بعد از نام نویسی طلّاب در هر پایه درسی در اختیار استاد قرار داده می شود تا خود ایشان و یا کسی را که خود ایشان مورد اعتماد می داند حضور افراد را در کلاس درس و یا عدم حضور را ثبت نماید.
وقتی لیست حضور و غیاب پر شد به دست مدیر داده می شود و با بررسی غیبت ها و تأخیرها، چنانچه فردی بیش از حدّ مجاز غیبت و یا تأخیر داشته باشد تذکر شفاهی و کتبی داده و در صورتی که اصلاح نگردد با هماهنگی کمیته انظباطی اخراج و یا انتقال از مدرسه داده می شود و در صورتی که فردی یک چهارم غیبت موجه و یا یک ششم غیبت غیر موجه داشته باشد طبق ماده 21 مصوبه مرکز مدیریت حوزه علمیه قم در آن ماده درسی حق شرکت در امتحانات را نخواهد داشت.
مسأله امتحانات
در سال جاری جهت رشد و شکوفای طلّاب و طبق مصوبه معاونت آموزش حوزه علمیه قم چهار مرتبه جلسه امتحانی تشکیل گردید، البته غیر از امتحانات کلاسی که استاد از شاگردان خود می گیرد. در سه ماهه اول سال تحصیلی جهت طلاب مبتدی امتحان برگزار گردید، و در پایان نیمسال اول سال تحصیلی جاری امتحانات برگزار شد، و احیاناً در صورت عدم قبولی بعضی از طلّاب و یا به سبب عدم حضور در جلسه آزمون، در اردیبهشت ماه امتحانات مجدد برگزار گردید، و در مرتبه چهارم در خرداد ماه سال تحصیلی امتحانات پایان نیمسال دوم برگزار شد.
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 77488900 نمابر: 77486007